הסיפור על השיר.

"שקט על גן החיות...

בקרתי בכמה וכמה גני חיות, ראיתי מאות כלובים ובהם אלפי בעלי חיים, אך לא פגשתי שם ולו חיה אחת מאושרת.

החלום השלישי.

אפריקה - סטירת לחי מצלצלת.

כשניר הוד, חברי הטוב ביותר והספונסר שלי סיפר לי על האפשרות להגשים חלום משותף, ולנסוע יחד לטיול באפריקה – אמרתי לו במילים האלה:

אם כבר יש לנו כסף לטיול לאפריקה, אז שלפחות חלק ממנו יוקדש לתרומה לבעלי חיים בסכנה.

וכך, מצאנו את עצמינו משך שבועיים ימים (מתוך חודש באפריקה), מתנדבים בחווה לשימור חיות בר הנושאת את השם הבלתי מתקבל על הדעת – מוהולוהולו. (בחיי - Moholoholo)... שם שלשם לימוד הגייתו הנכונה, נדרש חלק נכבד מאותם שבועיים... פירוש השם הוא – העצום או הגדול מאוד, נדמה לי - על שם הרכס המדהים דרקנסברג, למרגלותיו שוכנת החווה.

בימים הגשומים שליוו את תחילת מסענו בינואר 2011 שבהם האכלנו דורסים וציפורי גן עדן, ניקינו את כלוביהם ושהינו עם ברדלס בן שנה בשם בולט - Bullet, שעתיד היה להיות שגריר/אסיר למשך כל ימי חייו למען חינוך וקרוב האדם אל מצוקת הברדלסים באפריקה, קבלנו הרצאות ממומחים בעלי ידע עצום אודות המתרחש באפריקה בימים אלה של תחילת המאה ה21.

"כאן בארץ בני האדם...

המצב, שהינו חמור מכל מה שידענו וחשבנו – הכה את שנינו בהלם עמוק.

מה שהיה אמור להיות טיול משמח והגשמת חלום מאושרת, הפך להיות סטירת לחי מצלצלת של התעוררות לעובדה האיומה ש – אין יותר דבר כזה – טבע. אין – זה נגמר. ומה שעוד נשאר – יאכל ויחרב בקצב חסר רחמים בשנים הבאות עלינו לטובה. או לא כל כך לטובה. בעיקר לעונג של מחשוב, היי טק, מודרניזציה קפיטליסטית וכיבוש סופי של כל גן העדן עלי אדמות שנברא והתפתח כאן במשך מיליארדי שנים...

הרבה דמעות נשפכו במהלך הטיול שובר הלב הזה, ואיתן גם תחושת הדחיפות לספר, לשתף ולעורר כל תחושת שאננות, שנובעת מבורות על אודות מה שקורה בימים אלה באפריקה בפרט, ובעולם הטבע בכלל.

"מה שאומרות חדשות יעלה בגורל היבשת...

על מנת לסבר את האוזן, להלן כמה עובדות מצמררות על הנעשה בעולם הטבע מאז שהאדם - הגזע העליון - (שעדיין לא למד מהי עליונותו האמתית – חמלה אינסופית ודאגה לכל מרקם החיים בכדור הארץ – ולא עליונות של כוח וכיבוש בלתי נלאים שמונעים בעיקר על ידי פחד והיאחזות בחיים) הגיע למעמד של שליט בלתי מעורער של כוכב הלכת היפיפה הזה.

"למען השם...

מבט היסטורי.

החיים על פני האדמה קיימים כבר כ 4,000 מיליון שנה (4 מיליארד). האדם המודרני נמצא כאן כ 30,000 שנה – פחות מ 0.0001 אחוז מהזמן. בזמן הקצרצר הזה, השתלט האדם על כל הפלנטה והחריב לנצח כמעט את כל מרקם היופי והפלא הטבעיים שהתפתחו כאן משך עידן ועידנים בתהליך אבולוציוני סבלני, מדורג ובלתי נתפס.

מאז הופעת האדם המודרני גדל קצב הכחדת המינים בטבע פי 100 עד פי 1000!

ב 2000 השנים האחרונות, הוכחדו כרבע ממיני הציפורים בכדור הארץ בגלל האדם.

כיום גורלן של כל צורות החיים הקיימות בכדור הארץ, תלוי בחסדיו של יצור אחד בלבד – האדם, במילים אחרות - אנחנו.

18% מהיונקים, 11% מהציפורים, 5% מהדגים ו 8% ממיני הצמחים נמצאים כיום על סף הכחדה.

רק בשלושת העשורים האחרונים, הושמד כשליש מהעולם הטבעי בפלנטה.

הערכות מצביעות על כ 150 עד 200 מינים של בעלי חיים שנכחדים מידי יום!

"איך נעלמו בעולם...

היונקים הגדולים סבלו ראשונים. משועבדים לעבודה ולמלחמה, או שנשחטו בשל השנהב, נעלמו הפילים של המזרח התיכון ושל צפון אפריקה עוד לפני נפילת האימפריה הרומית (המאה ה 5 לספירה).

אחר כך הובילו שיירותיו של מרקו פולו שנהב אל המזרח לאומנים הסינים, שכן סין הכחידה את כל הפילים שלה כבר מאות שנים קודם לכן.

(בדרום אפריקה, נותרו בראשית המאה ה 20 כ 120 פילים בלבד!!!)

אך לפני 500 שנים, היה זה קולומבוס שבישר את עידן ההרס והחורבן העתיד לבוא. בתוך כמאה שנים, נרצחו 40 מיליון אינדיאנים בקרבות על אדמה, זהב ומינרלים.

בתחילת המאה ה 19 היו באמריקה 60 מיליון ביזונים. עד 1890 נשארו שם פחות מאלף!!!

"זה טבע בן האדם...

המחצית השנייה של המאה ה 20 - זה מה שהתרחש בעולם, כשרובנו היינו ילדים - שימו לב:

ב 1961 נשחטו יותר לוויתנים מכל שנה אחרת בהיסטוריה – כ 64,000.

השוק הוצף בעשרות אלפי עורות מנומרים וקרני קרנף. אז הוקמה לראשונה הקרן לשימור חיי הבר, שפעלה משך כ 30 שנה בהססנות. ועדיין כיום יש מינים בסכנת הכחדה יותר מאי פעם. - מרבית חיות היבשה נמצאות בסכנה חמורה.

"לכל חי יש שם...

כ 790 גורילות הרים נשארו בעולם כולו.

כ 100 פנתרי פלורידה (סוג של פומה) נשארו בעולם (!)

נכון למרץ 2010, נותרו בעולם כ 3200 טיגריסים בלבד.

מהטיגריס של דרום סין (south China tiger), שנחשב האב הקדמון של כל זני הטיגריסים, נותרו כ 15 פרטים בטבע בלבד!!! (ב 1950, דווח על 4000 פרטים בטבע. הם הוכרזו על ידי ממשלת סין כמטרד ומפגע, וניצודו עד לסף הכחדה).

זוהי החלוקה לזני הטיגריס ולמספרם:

1. Bengal Tiger: 1411

2. Indochinese Tiger: 600 - 800 or less

3. South Chinese Tiger: Less than 15

4. Siberian Tiger: Around 400

5. Sumatran Tiger: 300 - 350

6. Malayan Tiger: Less than 400

כיום יש יותר טיגריסים בשבי מאשר בטבע.

הסוחרים באברי טיגריסים (איבר מין של טיגריס נחשב בעל סגולות מרפא ברפואה הסינית המסורתית) לא יפסידו דבר אם ייעלמו הטיגריסים בטבע לחלוטין, מפני שהם מגדלים כיום טיגריסים בשבי, בדיוק לצורך שימושיהם המסחריים – טיגריסים שיוולדו וימותו בשבי, ולעולם לא יטעמו את החופש שנועדו לו) כך שאין להם כל בעיה – אפילו מסחרית – להביא להכחדתם הסופית בטבע.

במאה ה 20 פחת מספר האריות בעולם ממעל 100,000 לכ 23,000.

בין 5000 ל 15000 צ'יטות (ברדלסים) נותרו בטבע.

כ 1600 דובי פאנדה חיים כיום בטבע.

300 פרטים מהלוויתן ה"בליין הצפוני" (Northen right whale) נותרו.

דולפין הנהרות הסיני, נראה לאחרונה בשנת 2004. נראה שלא יראה יותר לעולם...